Liečba depresie

Čítajte nižšie

arrow
ornament

Depresia je vážny stav, ktorý je potrebné liečiť. Existujú dva základné typy liečby:

 Medikament

Medikamentózna liečba

Lieky určené na liečbu depresie sa nazývajú antidepresíva. Sú určené na dlhodobé užívanie. Predpisuje ich lekár po tom, čo vás vyšetrí. Antidepresíva regulujú látky v nervových bunkách, ktoré stratili pôvodnú životaschopnosť a pomáhajú im obnoviť ich výkon. Výsledkom je zlepšenie nálady, koncentrácie, schopnosti učenia sa a chuti do jedla. Antidepresíva nedodávajú do organizmu žiadne cudzie látky.

 liecba2

Psychoterapia

Hovoriť o probléme je aj v prípade depresie prvým krokom liečby. Pri všetkých formách depresie sa preto odporúča psychoterapia. Typov psychoterapie existuje mnoho. V súčasnosti sa však najčastejšie stretávame s kognitívne-behaviorálnou terapiou. Táto metóda ráta s tým, že depresia je liečiteľná, a to za predpokladu, že sa človek vysporiada s negatívnymi myšlienkami, ktoré u neho prevládajú. S tým sa mu snaží pri liečbe pomocou rôznych techník pomôcť psychológ či psychiater. Psychoterapia si na rozdiel od užívania liekov vyžaduje čas a hlavne určitú vlastnú snahu pacienta.

Zjednodušene sa dá povedať, že ľahké formy depresie sú vhodné na liečbu psychoterapiou. Stredne ťažké formy sa zvyčajne liečia kombináciou psychoterapie a liekov – antidepresív. Ťažké depresie patria do rúk psychiatrov a antidepresíva sú tu nevyhnutnosťou. V niektorých prípadoch je pri nich potrebné pacienta aj hospitalizovať.

Čo môžete pre seba urobiť sami?

  • Neustále si opakujte, že depresia sa dá liečiť.
  • Dôverujte svojmu lekárovi.
  • Skúste cvičiť. Je dokázané, že pohyb pomáha zmierniť depresiu.
  • Vyhnite sa veľkým dávkam alkoholu.
  • Stravujte sa zdravo a vyvážene.
  • Ťažšie a dlhšie činnosti si radšej rozdeľte, doprajte si dostatok oddychu.
  • Pokiaľ máte problém so spánkom a nedarí sa vám ho vyriešiť samému, nebojte sa požiadať o radu odborníka.
  • Ak vás prepadajú myšlienky na samovraždu, zverte sa blízkym osobám a predovšetkým svojmu lekárovi.

Ak ste na sebe spozorovali vyššie uvedené príznaky, alebo si nie ste istí a chcete sa opýtať na radu, obráťte sa na nás:

 

ornament

Mýty a fakty
o antidepresívach

01/

Mýtus:

Antidepresíva menia osobnosť


Fakt:

Antidepresíva menia chémiu mozgu, čo môže znieť desivo. Ľudia sa preto niekedy obávajú, že sa pri alebo po ich užívaní budú cítiť ako úplne iná osoba. Dôležité je však uvedomiť si, že antidepresíva sú navrhnuté tak, aby v mozgu menili iba určité chemikálie. Tým pomáhajú zmierniť symptómy depresie bez toho, aby menili vašu osobnosť – teda to, kým ste. Mnohí pacienti hovoria, že sa práve po užívaní antidepresív začali opäť cítiť sami sebou. Ak sa počas ich užívania nebudete cítiť dobre, poraďte sa so svojim lekárom.

02/

Mýtus:

Raz na antidepresívach, navždy na antidepresívach


Fakt:

Antidepresíva umožňujú dlhodobú liečbu mnohým ľuďom s depresiou. Samotná dĺžka doby, po ktorú by ste mali antidepresíva užívať, sa však líši podľa závažnosti vášho stavu a vášho predpísaného liečebného plánu. Nie je teda pravda, že ak už raz začnete antidepresíva užívať, budete ich užívať navždy. V mnohých prípadoch predpisujú lekári spolu s liekmi aj psychoterapiu. Práve na nej sa môžete naučiť iné spôsoby zvládania nepríjemných životných situácií, vďaka čomu sa môže znížiť aj vaša potreba liekov.

03/

Mýtus:

Antidepresíva sú škodlivé, poškodzujú hlavne pečeň


Fakt:

V predpísaných dávkach a pri správnom užívaní antidepresíva pečeň nepoškodzujú a zaťažujú ju len minimálne. Tak ako iné lieky, aj antidepresíva museli prejsť dôkladnými testami a štúdiami. Vždy sa však pri ich užívaní treba riadiť odporúčaniami lekára.

Zdroje

Pečeňák, J. : Depresia - základná terminológia a diagnostika. Dostupné na: https://i-med.sk/sites/default/files/viaco/14895-2393-depresia_-_zakladna_terminologia_a_diagnostika.pdf

Satinská, V., Sociálna poisťovňa, Odbor lekárskej posudkovej činnosti. : Môže byť depresia ťažká choroba?

Marko, Peter: Depresívne poruchy v praxi všeobecného lekára pre dospelých – I. časť

Marko, Peter: Depresívne poruchy v praxi všeobecného lekára pre dospelých – II. Časť

http://www.psychiatry.sk/cms/File/2011/metodickylist.pdf

Liga za duševné zdravie: https://www.dusevnezdravie.sk/depresia-hovorme-o-nej/#_Toc477787971

WHO: https://www.who.int/mental_health/management/depression/en/

Národný portál zdravia: https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2018_10/Trpia_nou_dojcata_aj_tinedzeri__Ako_pomoct_dietatu_s_depresiou_.aspx?did=1&sdid=3&tuid=0&

https://www.heretohelp.bc.ca/

https://www.verywellmind.com/depression-statistics-everyone-should-know-4159056

https://primar.sme.sk/c/20658146/psychiatricka-vyvracia-devat-mytov-o-antidepresivach.html

https://www.uofmhealth.org/health-library/ug4843

http://bedekerzdravia.sk/myty-a-fakty-o-depresii